امروز :
بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 25 فروردین 1391

بسم الله الرحمن الرحیم

چگونه می شود علوم انسانی غربی را به علوم انسانی اسلامی تبدیل کرد؟؟؟!!!!

وقتی به دغدغه های رهبری گوش فرا می دهم وقتی تاکیدهای بیشمار حضرت آقارا  در ذهنم مرور می کنم وقتی که این ولیّ زمان از علوم انسانی اسلامی سخن مینوازد نگاهم به کشوری معطوف می شودکه نامش ایران است ، حکومتش اسلام اما علومش،دانشگاه هایش، هنر وسینمایش همه وهمه غربی .

مگر نه اینکه تولیدات غرب بر اساس تفکر امانیسمی (انسان محوری)،تاریخچه وپیشینه ومختصّات جغرافیای خودشان است ؟پس چرا ما ریزه خوار آنها شده ایم ؟مگرنه اینکه اساس تفکّرات ما بر پایه خدا محوری میباشد؟مگرنه اینک تاریخچه وپیشینه مارا تاریخ اسلام رقم میزند پس چرا هویّت اسلامی ایرانی خود را فراموش کرده ایم. تا به کی رهبری نفس پاک خود را هزینۀ احیای این هویت کند یک سال این ولیّ زمان سال را به نام پیامبر اکرم صلی الله علیه واله  مینامند یک سال به نام مولای متقیان امیر المومنین علیه السلام تا بفهماند که این کشور اساس تفکّراتش را از کجا می گیرد. مگر نه اینکه اقلیم ومختصات جغرافیائی ما متفاوت است که این خود عامل بسیار مهمی در تولیدات می باشدخنده دار است که محصولاتی را وارد کشور می  کنیم که بر اساس ذوق، علاقه، تفکّر وطبع مردمانی دیگر است ،هر سال به بهانه ای فریاد می زنندکه تولیدات غرب اعم از فکری ، روحی ، تجاری ، هنری و...سمّ وجودمان شده که سراسر بنیانمان را دارد فرا میگیرد وتا آن را از کار نیندازد رها نمی کند آنوقت اسکار اصغر فرهادی می شود افتخارمان، چرا که صنعت سینمای ما دارد جا پای سینمای غربی می گذارد که در شهوت وهوسرانی غوطه ور است وباید گلشیفته ها خود را برهنه کنند تا دنیا بفهمند سینمای ایران به کجا می رود ومحصولاتش چیست .

کار مضاعف ، جهاد اقتصادی و امسال تولید ملی نمی دانم تابه کی خود را به خواب می زنیم آخر شخصی که خواب است را می شود بیدار کرد اما آنکه خودرا به خواب زده خیر،راه چیست؟ بنشینیم ودست روی دست بگذاریم، نه،انشاءلله راهکاری خواهیم داد که هر شخصی ودر هر لباسی باشد بتواند این خواسته رهبری را جامع عمل بپوشاند. به نظر بنده در قدم اول باید نگرشمان تغییر کند ،دم از اسلام میزنیم اما تفکراتمان را که زیر ذرّه بین میگذاریم سکولار از آب در می اید واین خود حاکی از تاثیر جیره خواری از محصولات غربی به خصوص فیلم های هالیوودی ،رمانها،خوراک ،پوشاک و...میباشد باید اساس فکرمان را نظاممند کنیم آن هم نظام اسلامی واینجا است که رهبری فریاد دیگری سر می دهد وهر سال به هر بهانه ای ما را به سمت کتب استاد مطهری (ره )سوق می دهد تا جائی که ایشان فرمودند امروز تمام اقشار جامعه اعم از کارگر ، کارمند ، طلبه ودانشجووهمه وهمه باید این کتابها را حد اقل یک دور بخوانندو بفهمند، ایشان فرمودند اگر یک دور این کتابها با دقت مطالعه شود به یک سطح وافی وراقی از مبانی اسلامی دست پیدا میکنیم واساس فکرمان اسلامی شکل میگیرد یقینا محصولات فکری آن نیز اسلامی میشودحال در هر پست ومقامی که باشیم.

این دوتاکید رهبری(علوم انسانی وفهم کتب استاد مطهری) را که کنار هم می گذارم اینطور نتیجه گیری می کنم که مطالعه کتابهای استاد مطهری همچون کیمیا یک عامل بسیار مهم وقوی  می باشد برای تبدیل علوم انسانی غربی به علوم انسانی اسلامی و شاید کمترعاملی بتواند جای آن را بگیرد واینکه امام (ره)فرمودند این آثار جاویدان واستثنائی می باشند شاید به این دلیل باشد که هرزمان نقشی جدید را ایفا میکند واین زمان میتواند کیمیاگری قوی باشد. واین، حجّت را بر تمام اقشار جامعه تمام می کند.

(می شود با یک برنامه ریزی دقیق به نحوی عمل کرد که در دوره ی دبیرستان ودانشگاه کتابهای استاد مطهری جزء دروس اصلی گردد  و دانش آموختگان درهر رشته ای که باشند با اسلام ناب محمدی واندیشه ای اسلامی فارغ التحصیلی خود را جشن بگیرند واین مهم را آموزش وپرورش ووزارت علوم باید بررسی وپی گیری کند به جای اینکه ریزه خوار علوم غرب باشند. )

 
طبقه بندی: اجتماعی، 
نوشته مهدی فرهادی
آرشیو مطالب
امکانات جانبی


Online User